Trudne pytania

Pytania i odpowiedzi

Jak możemy pomóc?

Jak wygląda sprzedaż zadłużonego mieszkania? – Jak wiemy decyzja o sprzedaży własnego mieszkania nie należy do najłatwiejszych. Po pierwsze – jesteśmy emocjonalnie przywiązani do swoich czterech kątów, po drugie – sam proces sprzedaży zadłużonej nieruchomości jest nieco bardziej złożony niż w przypadku nieobciążonej nieruchomości. Problemy możemy napotkać już podczas poszukiwań odpowiedniego kupca. Zadłużenie, stanowi czynnik zniechęcający potencjalnych nabywców, którym najczęściej zależy na możliwie bezproblemowej transakcji kupna swojego nowego, wymarzonego mieszkania. Kupujący wprost unikają ofert, które wiążą się dodatkowymi formalnościami, a słowo „dług” nie kojarzy się z niczym przyjemnym i odstrasza nabywców. Co w obliczu takich trudności, może zrobić właściciel obciążonej nieruchomości, któremu zależy na możliwie najszybszej sprzedaży? Jak sprzedać zadłużone mieszkanie w takiej sytuacji?

Istnieje wiele form zadłużenia mieszkania, począwszy od zadłużenia hipotecznego, zadłużenia pożyczkami oraz kredytami i kończąc na nieuregulowanych rachunkach  za czynsz i media. Chęć posiadania “czegoś na własność” spowodowała, że w ostatnich latach zwiększyła się liczba ludzi posiadających kredyty. Z uwagi na dużą wartość,  mieszkania i ogólnie pojęte nieruchomości, stanowią pierwsze miejsce jako zabezpieczenie dane pod zastaw podczas udzielania kredytu. Czasami jednak w naszym życiu  zdarzają się sytuacje nieoczekiwane (takie jak np. pandemia), które mogą spowodować opóźnienie w spłacie kredytu – czyli dług.  W przypadku dużej zwłoki w spłacie, zadłużone mieszkanie może zostać poddane aukcji komorniczej. Nie tylko kredyty hipoteczne mogą przyczynić się do zadłużenia mieszkania, również zwykłe kredyty i  pożyczki mogą spowodować długi. Gdy zalegamy ze spłatą, wierzyciel może odzyskać należność poprzez komornika, który zajmie nasze własności – w tym zadłużone mieszkanie.

Istnieje wiele form zadłużenia mieszkania, począwszy od zadłużenia hipoteką, pożyczkami oraz kredytami, a kończąc na nieuregulowanych rachunkach za czynsz i media oraz zadłużeniach w spółdzielni czy wspólnocie mieszkaniowej. Chęć posiadania „czegoś na własność” spowodowała, że w ostatnich latach zwiększyła się liczba ludzi posiadających kredyty. Z uwagi na dużą wartość, mieszkania i ogólnie pojęte nieruchomości, stanowią pierwsze miejsce jako zabezpieczenie dane pod zastaw podczas udzielania kredytu. Czasami jednak w naszym życiu zdarzają się sytuacje nieoczekiwane (takie jak np. utrata pracy, niewypłacalność, pandemia), które mogą spowodować opóźnienie w spłacie zaciągniętego kredytu – czyli dług. W przypadku dużej zwłoki w spłacie, zadłużone mieszkanie może zostać poddane licytacji komorniczej, która z punktu widzenia dłużnika jest najgorszym z możliwych scenariuszy. Nie tylko kredyty hipoteczne mogą przyczynić się do zadłużenia mieszkania, również zwykłe kredyty i pożyczki mogą spowodować długi. Gdy zalegamy ze spłatą, wierzyciel może odzyskać należność poprzez komornika, który zajmie nasze własności – w tym zadłużone mieszkanie.

Zadłużone mieszkanie to często duży problem, dlatego człowiek, który zastanawia się nad tym czy sprzedać zadłużone mieszkanie, najczęściej myśli czy zrobił absolutnie wszystko by tego uniknąć. Istnieją pożyczki, chwilówki, które mogą pomóc nam w przetrwaniu złej sytuacji, i spłacić chociaż część zobowiązania, lecz często nie są one najlepszym wyjściem. Próbując ratować się kolejnymi pożyczkami i kredytami, nierzadko popadamy w jeszcze większe problemy i długi. Jednym ze sposobów, by tego uniknąć może okazać się właśnie sprzedaż zadłużonego mieszkania. Z pewnością jest to opcja, dzięki której możemy bezpowrotnie pożegnać się z długiem. Ze sprzedaży mieszkania zadłużonego mogą wyniknąć również inne korzyści. Sprzedaż pomoże zlikwidować dług i ponadto dostarczyć gotówki, która będzie: naszym zyskiem, inwestycją w nowe mieszkanie czy wsparciem w trudnym czasie. Jak widać sprzedaż zadłużonego mieszkania nie jest taka zła jak ją malują. Jak zatem się do tego zabrać? Jak sprzedać zadłużone mieszkanie własnościowe, spółdzielcze lub dom?

Kolejnym krokiem jest decyzja w jaki sposób sprzedać zadłużone mieszkanie. Możemy zrobić to sami: dokładnie zorientować się w naszej sytuacji prawnej, wystawić ogłoszenie o sprzedaży mieszkania, doglądać wszystkich zobowiązań i czekać na pojawienie się kupującego, lecz jak wiemy przy sprzedaży zadłużonego mieszkania– czas to pieniądz. Im dłużej zwlekamy ze sprzedażą, tym większe skutki prawne i finansowe. Również, nie każdy posiada wiedzę prawniczą, i wie jak zabrać się do sprzedaży zadłużonego mieszkania. Istnieją jednak firmy, które specjalizują się w pomocy i sprzedaży zadłużonych mieszkań, jak np. skup nieruchomości.

Sprzedaż zadłużonego mieszkania, to także sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym. Czy można dokonać takiej transakcji? Oczywiście. Niezbędne będzie uzyskanie odpowiednich dokumentów z banku oraz znalezienie zdecydowanego kupca (więcej na ten temat: https://skup.io/jak-sprzedac-mieszkanie-z-kredytem/ ). Jak wygląda sprzedaż mieszkania z hipoteką? Określona część pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości posłuży spłacie zobowiązania wynikającego z umowy kredytowej, pozostała kwota zostanie przekazana na konto sprzedającego i jest do jego wyłącznej dyspozycji.

Bez względu na rodzaj czy przyczynę powstania zadłużenia, brak interwencji i prób dokonania spłaty długu przez właściciela nieruchomości prowadzi do rychłego spotkania z komornikiem. W tej kwestii warto wiedzieć, że sprzedaż mieszkania z komornikiem jest możliwa do zrealizowania, nawet gdy już wszczęto egzekucję i fakt ten został potwierdzony wpisem w księdze wieczystej nieruchomości. Podkreślamy – nawet wtedy właściciel nieruchomości może dokonać jej sprzedaży samodzielnie i na własnych zasadach, przy zachowaniu pewnych warunków. Jak sprzedać mieszkanie zadłużone, zajęte przez komornika? Aby tego dokonać, należy poinformować komornika o chęci sprzedaży, a następnie złożyć wniosek do wierzyciela w celu cofnięcia egzekucji i uniknięcia eksmisji. Oczywiście, wierzyciel prawdopodobnie nie będzie skłonny od tak, przystać na prośbę dłużnika. Może w tym pomóc zdecydowany kupiec – np. Skup nieruchomości zadłużonych, z którym właściciel zadłużonego lokalu podpisze umowę przedwstępną. Dokument, będzie dowodem potwierdzającym chęć uregulowania zobowiązania, dzięki czemu wierzyciel będzie w większym stopniu skłonny wycofać roszczenie. Utrudniając lub unikając kontaktu z komornikiem, dłużnik działa na swoją niekorzyść.

Skup nieruchomości zadłużonych pomaga osobom zadłużonym wyjść z trudnej sytuacji finansowej w jakiej się znaleźli. Pracownicy firmy świadczą fachową pomoc: prowadzą rozmowy i negocjują warunki spłaty z komornikiem. Płatność, przy sprzedaży nieruchomości zadłużonej odbywa się za gotówkę, a zatem wszelkie zobowiązania są bezzwłocznie regulowane. Transakcja finalizowana jest pod okiem notariusza.

Wspomnieliśmy już, że sprzedaż zadłużonego mieszkania na drodze licytacji komorniczej jest dla osoby zadłużonej najgorszym z możliwych rozwiązań. Dlaczego warto sprzedać zadłużone mieszkanie samodzielnie? Podczas aukcji, nieruchomość może zostać sprzedana nawet za 2/3 jej wartości rynkowej. Ponadto, dłużnik ponosi niemałe koszty komornicze czyli koszty przeprowadzenia egzekucji. W konsekwencji, sprzedaż zadłużonego mieszkania przy udziale komornika, jest dla dłużnika mówiąc wprost nieopłacalna. Sprzedaż mieszkania zadłużonego samodzielnie, pozwala pozostać właścicielowi nieruchomości z większym zyskiem.

W dzisiejszych czasach można zauważyć wyraźną tendencję do sprzedaży mieszkań w firmach skupujących nieruchomości zamiast sprzedaży na własną rękę. Do skupów zgłaszają się również ludzie z problemami, między innymi takimi jak zadłużenie mieszkania. Takie firmy, zatrudniają ludzi którzy doradzą nam najlepsze rozwiązanie. Posiadają niezbędną wiedzę, w zakresie tego jak sprzedać zadłużoną nieruchomość, i bezpiecznie przeprowadzą nas przez całą transakcję. Najlepszym argumentem za tym sposobem sprzedaży zadłużonego mieszkania jest prostota całej transakcji, ponieważ możemy opisać swoją sytuację za pomocą formularza, maila czy przez telefon i szybko otrzymać odpowiedź. Po przedstawieniu przez nas odpowiednich dokumentów firma jest w stanie zweryfikować naszą sytuację oraz określić koszty i zysk sprzedającego. Tak więc pomoc jaką oferują skupy jest kompleksowa, szybka i co najważniejsze bezpieczna dla sprzedającego.

Chcesz sprzedać zadłużoną nieruchomość? Jesteś właścicielem, a może współwłaścicielem mieszkania, które zostało zajęte przez komornika? Szukasz skutecznej pomocy? Nie zwlekaj, w obliczu zadłużenia szybka reakcja pozostawia więcej korzyści finansowych. Jeśli zastanawiasz się jak sprzedać zadłużone mieszkanie, Skup nieruchomości Skup.io to skuteczne rozwiązanie twoich problemów!